Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižnímu Súdánu hrozí genocida, OSN chce do země poslat 4000 vojáků

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Džuba - Bezpečnostní situace v Jižním Súdánu se zhoršuje každým dnem. Rada bezpečnosti OSN proto navrhla vyslat do africké země kontingent 4000 vojáků. Ten by měl posílit současnou mírovou misi, která čítá 12 tisíc vojáků.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

Situací v Jižním Súdánu se zabývalo 15 členů Rady bezpečnosti a bývalý prezident Botswany Festus Mogae, který byl povolán sledovat vývoj mírových jednání v zemi.

Mogae podle britského vyslance OSN Mathewa Rycrofta o současné politické situaci řekl, že "každý krok kupředu je provázen dvěma kroky vzad". Podle samotného Rycrofta "hrozí eskalace dalšího násilí".

"Situace může vyústit v genocidu," řekl zvláštní poradce generálního tajemníka OSN pro prevenci genocidy Adama Dieng.

Témata:  Jižní Súdán OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.