reklama

Lídr labouristů Jeremy Corbyn nařídil svým poslancům, aby vládní návrh podpořili, ale někteří zákonodárci odmítli uposlechnout, uvedl dnes web BBC.  "Lidem se (v kampani) lhalo o tom, jak těžkým procesem brexit bude," vysvětlil svůj odpor někdejší kandidát na předsedu labouristů Owen Smith.

Očekává se, že poslanci text ke spuštění brexitu po bouřlivých diskusích nakonec schválí, nejspíš 8. února. A to přesto, že většina z nich v referendu loni v červnu hlasovala pro setrvání Británie v unii.

"Bez ohledu na to, jak lidé loni hlasovali nebo působili v kampani, uskutečnilo se v červnu 2016 regulérní a demokratické hlasování. A ať si o tom myslíme cokoli, víc lidí hlasovalo pro odchod. Myslím, že je správné to ze strany vlády respektovat a spustit proces podle článku 50. I poslanci jako já by měli respektovat a přijmout tento výsledek a podpořit zákon," prohlásila poslankyně Nicky Morganová, která před referendem vedla kampaň za setrvání Británie v unii.

Návrh zákona k zahájení brexitu předložila poslancům vláda na základě rozhodnutí nejvyššího soudu. Po očekávaném souhlasu sněmovny posoudí text Sněmovna lordů. Posledním krokem má být odsouhlasení zákona o brexitu královnou Alžbětou II.

Podle deníku The Times vláda požádala zákonodárce, aby schvalovací proces skončil do 7. března. To má podle listu umožnit premiérce Therese Mayové aktivovat článek a spustit rozhovory již na summitu EU 9. března v Bruselu.

reklama