Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Představitelé EU se v pátek sejdou na Maltě, jednat se bude o migraci i brexitu

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - V pátek se na Maltě uskuteční neformální summit EU, jednání bude mít dvě základní části. Nejprve se bude hovořit o migrační krizi, posléze o budoucnosti unie po brexitu. Tento týden předseda unijních schůzek Donald Tusk pozval šéfy unijních států a vlád na Maltu nezvyklým dopisem.

Neformální summity začaly být organizovány loni po britském referendu o odchodu. V září se v Bratislavě sedmadvacítka dohodla na začátku takzvaného Bratislavského procesu, který by po nadcházející diskusi na Maltě měl 25. března vyvrcholit v Římě při 60. výročí podpisu římských smluv, tedy začátku evropské integrace.

Dopoledne a u pracovního oběda mají šéfové států a vlád 28 členských zemí diskutovat na Maltě o způsobech, jak zastavit migrační proud z Afriky přes libyjské pobřeží především do Itálie. Odpoledne - a v praxi hlavně večer - pak 27 premiérů a prezidentů čeká už bez britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové diskuse o budoucnosti Evropské unie po brexitu.

Vzhledem k mezinárodní situaci a nejasnému postoji nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa vůči Evropské unii však bude mít tato část diskuse podle diplomatů aktuálnější náboj než je pouze podoba unie za dva roky po britském odchodu.

"Změna ve Washingtonu staví EU do složité situace. Zdá se totiž, že nová (americká) administrativa zpochybňuje posledních 70 let americké zahraniční politiky," napsal Tusk ve zvacím dopise. Připomněl také rostoucí protievropské síly v samotných unijních zemích a slábnoucí víru v liberální demokracii. Varoval, že konec unie by nevedl k obnově jejich "mýtické samostatnosti”, ale naopak k závislosti na vnějších mocnostech, ať už by to byly USA, Rusko nebo Čína.

Vallettský summit by měl začít přípravu prohlášení, které by měla unie zveřejnit právě na jaře v Římě. Je však otázkou, jak dalece se vrcholným představitelům unijních zemí podaří s touto věcí přímo na Maltě pokročit, a kolik práce nechají na následující týdny pro diplomaty.

Témata:  EU Malta uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.