Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí, že Německo nařídí Evropě přijmout migranty? Politik varuje před problémy

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín – Německo na podzim čekají parlamentní volby. Stávající kancléřka Angela Merkelová už oznámila, že se hodlá ucházet o své funkční období. V průzkumech jí šlape na paty kandidát SPD a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Jak poukazuje někdejší europoslanec a poradcem bývalého prezidenta Václava Klause Ivo Strejček, výhrou pro Česko rozhodně není ani jeden z nich.

Strejček na stránkách Institutu Václava Klause (IVK) připomíná, že čerstvě zvolený předseda německých sociálních demokratů Schulz prohlásil, že „... členské země EU, které při řešení migrační krize ukazují nedostatek solidarity, musí počítat se škrty v příjmech z evropských fondů a zemědělských dotacích“. 

Ani sama Merkelová nezůstala pozadu a uvedla, že „... už musíme trvat na tom, aby v otázce rozdělování migrantů každý člen EU převzal díl solidarity“. Jak poukazuje někdejší europoslanec, kancléřka svůj postoj hodlá představit předsedům vlád členských států EU na jejich tzv. neformálním setkání na Maltě tento týden.

„Podzim roku 2017 bude v Německu obdobím parlamentních voleb. Drsnost a otevřenost, s jakou Schultz a Merkelová naznačili, že hodlají zbytku EU vnutit část „svých“ migrantů stůj co stůj, vypovídají o tom, že téma migrantů je asi v Německu tématem vážnějším, než německá politika přiznává,“ myslí si Strejček a dodává, že Merkelová a Schultz zřejmě potřebují „otupit hrany“ veřejného mínění. „Sdělují bez vytáček: Berlín migranty Evropě nařídí,“ domnívá se,

Podle něj sotva existuje „přesvědčivější a srozumitelnější demonstrace ztráty národní suverenity, než podřízení se německé (eufemisticky nazývané bruselské) migrační politice“. Zmiňuje také, že Britové většinově hlasovali pro odchod z EU právě proto, aby se o tak zásadních problémech jednalo v Londýně, ne v Berlíně.

„Zatímco americký prezident Trump ukazuje (a je za to náležitě všemožnými elitami nenáviděn), že stačí rozhodnost a odvaha říci „ne“, německá politika pokračuje v politice vnucování migrace zbytku EU. Schultz a Merkelová potvrdili, že v přístupu k masové migraci se v EU nic nemění. Dveře do Evropy zůstávají otevřené dokořán, což nevypovídá o ničem jiném, než že si evropský politický establishment příliv migrantů vždycky přál a dál přeje,“ dodává zástupce IVK.

Témata:  Ivo Strejček Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.