Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musíme se angažovat ve vztahu s USA, ale také ukázat, že nezůstaneme potichu, zní z EU

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Valletta – Maltský premiér Joseph Muscat, jehož země momentálně předsedá Evropské unii, přiznává, že šéfové států a vlád EU dávají najevo své znepokojení nad některými kroky a postoji nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa. EU bude podle něj jednoznačná a hlasitá ve chvíli, kdy budou její principy pošlapávány.

Předseda unijních summitů Donald Tusk prý nemá pochyby o tom, že pro premiéry a prezidenty osmadvacítky je ochrana dobrých vztahů Evropy a USA před jejich nepřáteli i nadále nejvyšší politickou prioritou.

„Nebyl to pocit antiamerikanismu. Cítíme, že se musíme ve vztahu se Spojenými státy angažovat stejně jako dříve. Musíme ale také ukázat, že nezůstaneme potichu, půjde-li o naše principy," poznamenal Muscat.

Oficiálně sice diskuse o budoucnosti euroatlantických vztahů po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu na programu dnešního neformálního summitu EU na Maltě nebyla, lídři se však tématu věnovali u pracovního oběda.

Zvědaví byli politici především na informaci o setkání britské premiérky Theresy Mayové s novým šéfem americké administrativy, který dosud vůči Evropské unii dával najevo především výraznou nedůvěru a skepsi. S velkou pravděpodobností jsou například mrtvá jednání o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP.

Německá kancléřka Angela Merkelová s Trumpem hovořila telefonicky, dnes uvedla, že mezi unijními lídry panuje shoda na potřebě udržení dobrých vztahů se Spojenými státy všude, kde to bude možné.

Vývoj v USA a podoba role, kterou si nyní na světové scéně Washington vybere, podle maltského premiéra Muscata přímo ovlivní evropskou roli a postavení. To však podle něj bude téma pro podvečerní neformální diskusi šéfů států a vlád 27 zemí unie - bez britské premiérky - o budoucnosti EU po brexitu.

Tusk podotkl, že přes rozdílné temperamenty a přístupy mají podle jeho názoru evropští lídři jeden společný zájem - chránit evropskou důstojnost. „Myslím, že pokud jde o to základní, mám plnou podporu ohledně toho, jaké jsou skutečné evropské výzvy," poznamenal někdejší polský premiér. V dopise, kterým před několika dny státníky na Maltu pozval, v zásadě srovnal kroky nové americké administrativy s výzvami, jaké představuje asertivní chování Číny, agresivní Rusko či Islámský stát a nejistota a chaos na Blízkém Východě.

Témata:  EU Donald Trump Donald Tusk

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy