Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prcek Guzmán stanul před soudem. Narkobaron si stěžuje na špatné podmínky

soudy
soudy
Foto: Pixabay

New York - Před soud v New Yorku v pátek stanul mexický narkobaron Joaquín Guzmán. Jeho právníci kritizovali špatné podmínky ve vězení a zpochybnili proces vydání "Prcka" z Mexika do USA. Při prvním slyšení 20. ledna Guzmán uvedl, že je nevinný. Další líčení se má konat 5. května.

Guzmán, přezdívaný kvůli své výšce 168 centimetrů El Chapo (Prcek), čelí v USA mimo jiné obviněním z vraždy, pašování drog, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní. Jeho obhájci si nyní stěžovali, že musí trávit ve vězení 23 hodiny v izolaci.

"Byla přijata výjimečná opatření a myslím, že všichni víme proč," reagoval na stížnost lakonicky soudce Brian Cogan. Šéf drogového kartelu Sinaloa Guzmán v minulosti z mexického vězení dvakrát uprchl.

Převoz "Prcka" k soudu ulicemi New Yorku:

V lednu 2001 se Guzmánovi podařilo uniknout z věznice s maximální ostrahou v dodávce, která vozí prádlo. Na útěku byl 13 let, než byl v únoru 2014 dopaden. V červenci 2015 se mu podařilo utéci z káznice znovu, a to 1,5 kilometru dlouhým podzemním tunelem, který vedl z jeho cely do domu v polích. Dopaden byl loni v lednu ve svém rodném státě Sinaloa.

Obhajoba v pátek před soudem zpochybnila také proces extradice z Mexika do USA. Obhájci prý nedostali příslušnou dokumentaci. Podle obžaloby by měli být obhájci Michael Schneider a Michelle Gelerntová vyměněni, protože u nich hrozí "střet zájmů". V minulosti prý zastupovali jako obhájci několik osob, které mohou být nyní v Guzmánově případu povoláni jako svědci.

V soudní síni byla v pátek přítomna i Guzmánova manželka Emma Coronelová (27), s nímž má šéf drogového kartelu dvě děti. Obhajoba si rovněž stěžovala, že Coronelová nesmí Guzmána ve vězení na Manhattanu navštěvovat.

Témata:  Joaquín Guzmán New York USA soudy

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy