Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí volají po odvolání muslimského starosty Londýna. Čím je tak naštval?

Londýnský starosta Sadiq Khan
Londýnský starosta Sadiq Khan
Foto: Facebook

Londýn – Tisíce lidí se bouří proti londýnskému starostovi Sadiqu Khanovi. Nelíbí se jim, jaký postoj muslimský politik zaujal k brexitu. Petici, o které informuje server Express, podepsalo už 50 tisíc lidí.

Signatářům petice se nelíbí to, jak se labouristický politik postavil k brexitu. Už loni vyzval k udělení větších pravomocí britské metropoli, aby přestála období hospodářské nejistoty, kterou způsobil výsledek referenda o členství Británie v Evropské unii. 

Khan apeloval na vládu, aby učinila z Londýna „hlas u stolu“ při nadcházejících jednáních s Bruselem. Mluví také o zavedení zvláštních víz pro migranty, kteří přicházejí, aby pracovali v Londýně. Tím ale rozzlobil mnohé příznivce brexitu.

Petici iniciovanou Britem Matthewem Leem na stránce Change.org už podepsalo téměř 50 tisíc lidí. Ti žádají, aby byl starosta britské metropole odvolán. Khanova slova podle Leea ještě více podporují již tak rostoucí hnutí, které žádá, aby Londýn vyhlásil nezávislost na Velké Británii.

„Jako starosta vystupuje Khan z pozice moci metropole. Měl by odsuzovat jakékoliv snahy a akce těch, kteří chtějí vytvořil z Londýna nezávislý stát. Londýn je hlavním městem Spojeného království, a nikoli Evropské unie,“ vysvětluje Lee.

Londýnská radnice vydala prohlášení, ve kterém vyjasňuje Khanův postoj k brexitu. „Sadiq propagoval, aby Británie zůstala v Evropské unii, ale respektuje demokratickou vůli lidu. Je odhodlán zajistit nejlepší možné řešení pro Londýn plynoucí z jednání o brexitu - protože když se Londýnu daří, daří se i zbytku země,“ píše se v něm.

Server ale také připomíná slova londýnského starosty z minulého měsíce, kdy varoval, že tvrdý brexit „by mohl roztrhat Británii na kusy“. „Zajištění privilegovaného přístupu na jednotný trh musí být nejvyšší prioritou pro jednání. Je to důležité pro Londýn. Není možné stát stranou,“ vysvětloval.

„Tvrdý přístup k brexitu může udržet konzervativní stranu pohromadě, ale mohl by rozbít Británii. Tvrdý brexit by mohl odstřihnout Evropu od jeho jediného skutečně globálního finančního centra. To by byly špatné zprávy pro Evropu i Británii. Tvrdá brexit by byl prohrou pr všechny,“ varoval Khan.

Témata:  Brexit Velká Británie Sadiq Khan

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.