Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladí Afghánci nemohou otevřeně mluvit o sexu. Pomoc hledají na horké lince

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Kabál - V konzervativním muslimském Afghánistánu je kulturně nemyslitelné hovořit veřejně o sexuálních problémech. Mládež proto hojně využívá horkou telefonní linku, na které se mohou svěřit s potížemi.

Horká linka pro mládež byla vytvořena v roce 2012 za podpory Populačního fondu OSN (UNFPA). Pracuje v ní desítka osob v Kábulu. Jde o muže a ženy vyškolené sexuologem, kteří denně odpovídají na stovky telefonátů mladých Afghánců.

Poruch sexuálního života se však týká 70 procent všech telefonátů, říká ředitel tohoto centra Abdulláh Šahíd. "Mladí se nás ptají na všechno. Dívky se zajímají o antikoncepci, porušení panenské blány nebo jak přistupovat ke svatební noci," uvádí. "Sexuální problémy často vyvolávají domácí násilí, polygamii. Snažíme se mladé muže a ženy přesvědčovat, že řešení vždy existuje a že nejsou sami," dodal.

Afghánská mládež, často označovaná jako generace 11. září, protože se narodila po americké intervenci, kdy byl v roce 2001 svržen Taliban, je zmítána mezi tradicí a moderním životním stylem. Sňatek je většinou jedinou možností, jak ukojit sexuální touhu, protože každá jiná podoba vztahů mezi opačnými pohlavími je odsuzována.

Horká linka je požehnáním

"Nebyla jsem schopná hovořit o svých problémech s matkou nebo sestrou. Tady mohu mluvit otevřeně," přiznává jednadvacetiletá Rajhana. "Jestliže se přítele nebo rodiny zeptáte, co dělat při impotenci, okamžitě jste považován za nemorálního, nestoudníka nebo zženštilého," tvrdí asi dvacetiletý mladík. "Tahle služba je pro nás požehnáním," dodává.

Horké linky a kliniky kromě jiného také varují mladé lidi před nebezpečím nechráněného pohlavního styku nebo před zneužíváním viagry.

Malá modrá pilulka, které se tu říká kobra, raketa nebo přítel velkých rodin, byla většině Afghánců před americkou intervencí neznámá. Od té doby se stala tak populární, že se o ní traduje, že ji CIA dávala za odměnu těm, kdo jí pomáhali bojovat proti povstalcům.

Často se objevuje téma homosexuality, která je označována za úchylku a islám ji zakazuje. Pravidelně se lidé ptají, zda se dá homosexualita léčit. "Jednou nám volala žena zoufalá z toho, že se její partnerka provdala," vzpomíná Abdulláh Šahíd, který se musí omezit na to, že volajícím pomáhá popřemýšlet a klade otázky, jako: Myslíš, že můžeš žít v Afghánistánu jako lesba?

Témata:  Afghanistán pohlavní styk muslimové

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.