Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litva vítá německé vojáky, NATO je prý silné a jednotné

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Rukla - Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová dnes v zemi uvítala německou vojenskou jednotku o síle praporu. NATO, které je zneklidněné údajně agresivní politikou Ruska, posiluje své východní křídlo.

"Vysílá to velice jasné a důležité poselství všem, že NATO zůstává silné a sjednocené," řekla prezidentka. Ceremonie se také zúčastnila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která uvedla, že vyslání tanků a další výzbroje dává jasně na srozuměnou, že Litva není sama.

Německo v lednu začalo do Litvy po železnici přepravovat asi 200 vozidel, včetně 30 tanků. Zatím podle serveru Delfi dorazilo 130 ze 450 německých vojáků. Jednotka má být složena z asi 1200 vojáků z Německa, Nizozemska, Belgie a Norska.

Spojené státy mezitím vyslaly do Polska tankovou brigádu. Von der Leyenová je přesvědčena, že Spojené státy budou nadále spolehlivým členem NATO, i když nový americký prezident Donald Trump alianci v minulých dnech kritizoval. Ministryně to dnes podle agentury Reuters prohlásila v Litvě. Rusko odmítá, že má vůči Pobaltí agresivní záměry.

Témata:  Litva Německá armáda NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.