Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indická raketa překonala rekord Rusů. Na oběžnou dráhu vynesla 104 satelitů naráz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Dillí - Indická raketa překonala dosavadní ruský rekord, když dnes na oběžnou dráhu naráz vynesla 104 satelitů. Tří patří Indii, 96 Spojeným státům a další Izraeli, Kazachstánu, Spojeným arabským emirátům, Švýcarsku a Nizozemsku.

Rusové v roce 2014 do vesmíru vypustili najednou 37 družic. Indická raketa vzlétla dnes ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. Kromě jednoho velkého satelitu o hmotnosti 714 kilogramů nesla také 103 takzvaných nanosatelitů, které váží méně než deset kilogramů.

Indický premiér Naréndra Módí označil úspěšnou misi rakety za "další hrdý moment" vědecké obce i celého indického národa.

Vynesení více satelitů v jediné misi snižuje náklady. To je výhodné pro Indii, která se jako efektivní, ale přitom levný dopravce snaží získat větší podíl na lukrativním trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě.

Témata:  Indie vesmir satelit

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?