reklama

Macron vyvolal bouři kritiky ze strany svých soupeřů, když označil francouzskou kolonizaci Alžírska za „zločin proti lidskosti". V televizním interview v Alžíru tento týden uvedl, že francouzské chování v Alžírsku, které dosáhlo nezávislosti v roce 1962 po osmi letech války, bylo „skutečně barbarské, a tvoří součást naší minulosti, se kterou se musíme konfrontovat tím, že se omluvíme."

Součástí Macronovy cesty byla také zastávka u Památníku mučedníků v Alžíru, kde politik uvedl, že chce podporovat „usmíření vzpomínek" mezi oběma zeměmi. Jak podotýká agentura AFP, násilná historie mezi Francií a Alžírskem je stále zdrojem napětí mezi oběma zeměmi i ve francouzských politických kruzích.

Prezident François Hollande učinil v posledních letech kroky, aby vztahy urovnal. Uznal například, že došlo ke „krvavé represi" alžírských demonstrantů ze strany policie v Paříži v říjnu 1961. Také se omluvil za přístup k takzvaným harkisům - Alžířanům, kteří bojovali za Francii.

Mnoho takzvaných harkis a jejich rodin se po konci války stalo terčem krvavých odvetných opatření alžírských nacionalistů. Zabity byly desítky tisíc lidí. „Uznávám odpovědnost francouzských vlád za opuštění harkis, masakry těch, kteří zůstali v Alžírsku, a nelidské podmínky, jimž byli vystaveni ti, které přijala Francie,“ uvedl v roce 2016 Hollande v Paříži během pietního shromáždění na památku zavražděných.

Myšlenka, že se Francie musí omlouvat, pobouřila především zástupce pravice. Republikánský kandidát Fillon Macronova slova ve středu odsoudil a uvedl, že „tato nenávist k naší historii, to věčné pokání, není hodno kandidáta na prezidenta republiky"

Wallerand de Saint-Just, člen krajně pravicové Národní fronty Le Penové, obvinil Macrona, že „střílí Francii do zad", zatímco Gerald Darmanin, spojenec ex-prezidenta Nicolase Sarkozyho, tweetnul: „Hanba Emmanueli Macronovi za urážení Francie v zahraničí“.

Není to poprvé, kdy se Macron dotkl tohoto palčivého problému. „Ano, v Alžírsku probíhalo mučení, ale také došlo ke vzniku státu, bohatství a střední třídy, uvedl pro magazín Le Point. „To je realita kolonialismu. Existují tu prvky civilizace a prvky barbarství. Kolonialismus bylo to, že se Francie podělila o svou kulturu,“ dodal.

K problému se loni v srpnu vyjádřil také Fillon, podle kterého jde o snahy „vyčistit historii“. „Francie není vinna z toho, že se chtěla podělit se o svou kulturu s národy Afriky,“ tvrdí.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama