Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský ambasador při OSN Čurkin náhle zemřel, zřejmě mu selhalo srdce

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Moskva/New York – V New Yorku dnes zemřel Vitalij Čurkin, stálý zástupce Ruské federace při OSN. Bylo mu 64 let.

O jeho smrti dnes informovalo ruské ministerstvo zahraničí, podrobnosti k úmrtí nesdělilo. Ruská média oznámila, že Čurkin podlehl srdečnímu záchvatu. Americkým novinářům činitelé obeznámení se situací řekli, že smrt byla přirozená, nebylo na ní nic neobvyklého.

Čurkinův zástupce podle agentury AP řekl, že srdeční nevolnost postihla ruského diplomata v sídle ruské mise v New Yorku, odkud byl v těžkém stavu převezen do městské Presbyteriánské nemocnice. Šéfa OSN zpráva o jeho smrti šokovala, napsala agentura TASS. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům oznámil, že Vladimir Putin je náhlým Čurkinovým úmrtím hluboce zarmoucen. Cenil si jeho profesionality a diplomatických schopností.

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil Rusku svou účast.

Od roku 2006 Čurkin působil jako zástupce Moskvy v OSN. Diplomat, který se pouštěl do slovních rozmíšek se zástupci západních zemí, například při obhajobě ruské anexe Krymu, zemřel den před svými 65. narozeninami.

Témata:  Vitalij Čurkin Rusko OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

26. února 2026 21:59

Okamura se dočkal. Pozvali jej k Moravcovi, poprvé po devíti letech

Vztahy mezi vládní stranou SPD a Českou televizí se možná blíží k zásadnímu obratu. Po devítileté pauze totiž obdržel předseda Poslanecké sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura pozvánku do diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Příležitost vystoupit v hlavní politické debatě veřejnoprávní televize dostal na neděli 8. března od nové šéfky dramaturgie Martiny Riebauerové.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy