Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O zóně volného obchodu RCEP jednají diplomaté ze 16 asijských zemí

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tokio - Diplomaté 16 zemí Asie a Tichomoří se tento týden scházejí v japonském přístavním městě Kóbe k jednáním o vytvoření regionální zóny volného obchodu (RCEP jako Regional Comprehensive Economic Partnership).

Tento projekt iniciovala Čína jako konkurenta dohody zvané Transpacifické partnerství (TPP) mezi východní Asií a Amerikou. Vzhledem k tomu, že nový americký prezident Donald Trump od TPP odstoupil, šance na prosazení RCEP se zvýšily.

Rozhovory mají trvat do pátku. Členy iniciativy jsou nejbohatší i nejchudší asijské země a celá RCEP by zahrnovala asi 3,4 miliardy lidí, takže by byla největší zónou volného obchodu na světě. O dohodě kromě Japonska a Číny jednají Austrálie, Barma, Brunej, Filipíny, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Kambodža, Laos, Malajsie, Nový Zéland, Singapur, Thajsko a Vietnam.

Jednání o RCEP začala v roce 2013 a komplikují je rozdílné postoje ke clům, obchodu ve službách a otevřenosti investic do jednotlivých odvětví.

Témata:  Asie obchody ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.