Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Násilí vůči muslimských Rohingům se neprokázalo, tvrdí barmský generál

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Rangún - Barmská armáda je pod mezinárodním tlakem kvůli údajnému násilí vůči muslimskému menšinovému etniku Rohingů, oficiální vyšetřování ale podle velení ozbrojených sil nedokázalo pravdivost většiny obvinění.

Náčelník generálního štábu barmských ozbrojených sil generálporučík Mjat Tun Ú prohlásil, že rostoucí populace Rohingů v Arakanském státě, ležícím na západě země, spolu se zvyšujícím se počtem náboženských vůdců a mešit vyvracejí obecná obvinění z genocidy a náboženských perzekucí.

Vláda zakázala přístup nezávislým médiím do oblastí obývaných v Arakanském státě Rohingy. Obhájci lidských práv tvrdí, že satelitní snímky potvrzují obvinění z rozsáhlého pálení domů v regionu vojáky, což však vláda dříve připisovala povstalcům.

Zprávy o těchto násilnostech se začaly objevovat loni v říjnu, kdy barmské ozbrojené síly zahájily tažení v Arakanském státě v reakci na přepadení policejního stanoviště u hranice s Bangladéšem, při němž útočníci zabili nejméně devět policistů. Od prosince před touto operací utekly do Bangladéše desítky tisíc lidí.

Uprchlíci podle médií popisovali násilí, jehož se příslušníci barmských ozbrojených sil dopouštějí - hromadné znásilňování, vraždění a mučení.

Témata:  Barma muslimové

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy