Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Súdán se potýká s migrační krizí, lidé prchají před sexuálním násilím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Palorinya (Uganda) - S uprchlickou a humanitární krizí se potýká několik afrických zemí. Například od léta 2016 uteklo před násilím v Jižním Súdánu do Ugandy zhruba půl milionu lidí.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric nedávno řekl, že uprchlíci z Kajo-Keji v Jižním Súdánu mluvili o vraždách, sexuálním násilí a strachu ze zatčení, což zároveň udávali jako hlavní důvody útěku.

Oblast Kajo-Keji byla relativně klidná až do loňského léta, kdy vypuklo v jihosúdánské metropoli Juba násilí. Občanská válka, která v oblasti trvá od roku 2013, se ale v červenci přesunula i tam. Na místě vznikly ozbrojené milice, které podporují opozičního lídra Rieka Machara, jež je nyní v exilu v Jihoafrické republice. Nepokoje zasáhly i civilisty.

Ti, s nimiž AP hovořila, ze strachu o svou bezpečnost nechtěli zveřejnit své jméno. Jeden muž v obnošených džínech například řekl, že si pro něj přišli jihosúdánští vojáci, když jednomu kamarádovi řekl o článku na internetu, který kritizoval údajnou mocenskou politiku jihosúdánského prezidenta Salvy Kiira.

"Kdo ti ty věci řekl?" ptali se muže vojáci. Prý mu nevěřili, že si článek přečetl na internetu, protože o internetu nikdy neslyšeli. "Pořád mě nutili říct, odkud ty informace mám. Chtěli mě a další lidi dostat za mříže," řekl uprchlík. Pak strávil dva měsíce ve vězení a jediné jídlo, které tam měl, mu přinesla rodina. Po dvou měsících ho pustili za 300 dolarů (7700 Kč), pak utekl do uprchlického tábora Palorinya v Ugandě.

Sedm jihosúdánských běženců, s nimiž AP hovořila v ugandském uprchlickém táboře Palorinya, zná někoho, kdo se stal obětí sexuálního zneužívání. Mnoho z nich tvrdí, že za násilím stáli převážně jihosúdánští vojáci, kteří je podezírali, že podporují protivládní milice.

Témata:  Jižní Súdán Uganda uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.