Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje byla zapletená do úplatku od Samsungu, tvrdí prokurátor

Uplatky
Uplatky
Foto: Pixmac

Soul - Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se podle zvláštního prokurátora spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od Samsung Group.

Už 28. února jihokorejská zvláštní prokuratura oficiálně obvinila šéfa Samsungu I Če-jonga a další čtyři členy vedení z úplatkářství a zpronevěry. Firma opakovaně veškerá obvinění odmítá. Miliardář I Če-jong (38), známý také jako Jay Y. Lee, byl zatčen 17. února.

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud. Verdikt se očekává v průběhu tohoto měsíce.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (téměř miliardu Kč), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasila řada menšinových vlastníků. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014.

Témata:  Samsung Pak Kun-hje 1 Jižní Korea korupce

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.