reklama

Současný šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk podle nich zřejmě na nadcházejícím summitu svou funkci obhájí.

"Je to otázka, kterou si o víkendu mohla klást řada lidí v ústředí evropských vlád: Kdo je ten muž?," píše deník Süddeutsche Zeitung o polské nominaci. V pozadí překvapivého kroku polské vlády vidí list hořké nepřátelství Tuska a předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.

"Jasné je, že evropský poslanec Saryusz-Wolski v diskuzích na summitu nebude hrát žádnou roli," konstatuje bavorský deník. Šéfové států a vlád unijních zemí jsou podle něj s prací Tuska převážně spokojeni. "Bylo by to sice zvláštní, kdyby šéfové států s vlád zvolili Poláka proti vůli Polska, ale zdá se, že jsou k tomu připraveni."

"Evropané mohou Tuska zvolit také proti vůli Poláků. Ale bylo by to poprvé, co by předseda Evropské rady nastoupil do úřadu proti své domovské zemi," vyjadřuje podobný názor deník Handelsblatt. Tuska list vnímá jako přesvědčeného Evropana, který se vždy zasazoval o dobré vztahy mezi Polskem a Německem. Právě kvůli svým liberálním a mezinárodním postojům je dnes Tusk nepřítelem polské vlády, která by ráda Polsko přeměnila na autoritářský stát, míní list.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama