reklama

"Nálety zasáhly obec Matab po půlnoci a pravděpodobně je provedla mezinárodní koalice vedená Washingtonem," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Obec Matab leží asi 55 kilometrů jihovýchodně od Rakky a poblíž klíčové silnice spojující města Rakka a Dajr az-Zaur. Právě Rakka, poslední významná bašta IS v Sýrii, je nyní cílem syrských povstalců a mezinárodní koalice.

USA poslaly do Sýrie pozemní jednotky:

Ofenzivu za znovudobytí Rakky zahájily jednotky Demokratických sil Sýrie (SDF) s koalicí v listopadu. K městu postupují z několika směrů. V pondělí odřízly islamistům poslední pozemní únikovou silnici z města, což mluvčí SDF označil za velké vítězství. Dodal ale, že boje budou ještě tvrdé. USA odhadují, že v Rakce je ještě asi 4000 džihádistů a na 200.000 obyvatel.

V rámci SDF působí asi pět set členů amerických speciálních jednotek. Tento týden přinesl list The Washington Post informaci, že USA posílají do bojů o Rakku dělostřeleckou baterii své námořní pěchoty. Podle amerického deníku bylo nasazení dělostřelecké baterie v plánu už nějakou dobu, a nejde tak o součást záměru nového prezidenta Donalda Trumpa, který stanovil boj proti IS za jednu ze svých priorit.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama