Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Paříži začal ostře sledovaný proces s venezuelským teroristou "Šakalem"

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Paříž - Ve Francii dnes začal soud s venezuelským teroristou Ilyichem Ramírezem Sánchezem (67) alias Carlosem či Šakalem. Tentokrát je obviněn z krvavého atentátu v centru Paříže v roce 1974. Muž odmítá označení terorista a považuje se za bojovníka proti imperialismu.

Carlos čelí obvinění, že 15. září 1974 hodil odjištěný granát v nákupním centru Publicis, které bylo na rohu třídy Saint-Germain a ulice Rennes. Zemřeli tehdy dva lidé a 34 osob bylo zraněno.

Terorista se v roce 1979 v rozhovoru v arabských médiích přiznal, že granát hodil, po dopadení v roce 1994 ale čin popřel. Hrozí mu doživotní vězení.

"Konečně došlo na proces! Oběti čekají tak dlouho na to, aby Carlos byl uznán vinným a odsouzen. Rány obětí se nikdy nezahojily," prohlásil advokát Georges Holleaux, který zastupuje vdovy po dvou zabitých mužích a další tehdy nějak poškozené osoby.

Carlos se dnes po příchodu do sálu usmíval. Políbil ruku své advokátky a současně manželky Isabelly Coutantové-Peyreové, která si žalářovaného teroristu vzala v roce 2001.

K doživotí byl Carlos odsouzen už dvakrát. Jednou za vraždu tří mužů z roku 1975. Podruhé za čtyři pumové atentáty, které si v letech 1982 a 1983 vyžádaly 11 mrtvých a na 150 zraněných v Paříži, v Marseille a ve dvou vlacích.

Carlos byl téměř 20 let nejhledanějším teroristou světa. Několikrát přicestoval i do Československa. Jeho teroristickou kariéru ukončila v srpnu 1994 v Súdánu banální operace, údajně liposukce, po níž ho ještě pod vlivem anestetik súdánská policie předala Francii.

Témata:  Ilich Ramirez Sanchez Šakal Francie soudy

Související

Aktuálně se děje

8:59

Trump věří, že dohoda o konci války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.