reklama

Sturgeonová nedávno žádala vládu v Londýně, aby se Skotsko mohlo do jednání s Bruselem zapojit a uzavřít s EU vlastní dohodu. Argumentovala tím, že v referendu o brexitu loni obyvatelé Skotska na rozdíl od Angličanů hlasovali jasně pro setrvání v unii. Premiérka Theresa Mayová ale na její požadavky nepřistoupila.

Nynější průzkumy ukazují, že poměr mezi zastánci a odpůrci odtržení Skotska je půl na půl. První referendum přitom skončilo poměrem 45 ku 55.

"Příští týden požádám skotský parlament, aby mi povolil dohodnout se s britskou vládou na procesu, který umožní skotskému parlamentu posoudit referendum o nezávislosti (Skotska na Velké Británii)," řekla Sturgeonová ve skotské metropoli Edinburghu. Skotský parlament by podle ní měl upřesnit termín nového referenda koncem tohoto roku, případně začátkem roku příštího.

"Další referendum by rozdělovalo obyvatele a způsobilo ekonomickou nejistotu v té nejhorší možné době (pro Británii)," reagoval dnes mluvčí Mayové.

Konečné rozhodnutí o tom, zda Skotsko může mít druhé referendum, přísluší parlamentu v Londýně, v němž má Mayová většinu. Podle některých expertů si ale britská premiérka nejspíš nebude moci dovolit případnou oficiální žádost Skotska odmítnout. Hrozila by totiž ústavní krize a posílení separatistických tendencí ve Skotsku.

"Mayová může referendu jen těžko zabránit, protože by hrozilo, že tím dotlačí veřejné mínění (ve Skotsku) k nezávislosti," varoval politolog Mark Diffley z ústavu Ipsos Mori. Za nejpravděpodobnější označil, že Mayová bude s novým hlasováním souhlasit, ale jen za určitých podmínek. Například, že se referendum nemůže konat, dokud neskončí brexit, který by měl vyvrcholit dohodou Londýna s EU někdy v roce 2019.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama