Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V zahraničí opět řeší Česko. Budeme vzorem pro brexit?

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Washington/Londýn - Obyvatelé Velké Británie si nadpoloviční většinou odhlasovali, že jejich země do dvou let vystoupí z Evropské unie. Ne všechny části Spojeného království s tím ale souhlasí. Skotsko na základě výsledků referenda o brexitu požaduje vlastní referendum, o nezávislosti země, aby mohlo mezi členskými zeměmi EU zůstat. Podle deníku Washington Post jsme už jeden takový případ v historii ale měli.

Skotská ministryně Nicola Sturgeonová žádá, aby Londýn umožnil Skotům uspořádat referendum o nezávislosti dřív, než Británie vystoupí z Evropské unie. O brexitu sice rozhodli britští voliči v referendu loni v červnu, většina Skotů, stejně jako občanů Severního Irska, ale hlasovala pro setrvání v unii.

Skotsko proto chce znovu nechat hlasovat o nezávislosti na Británii a v úterý dal souhlas s vypsáním referenda tamní parlament. Podle deníku Washington Post lze tuto situaci přirovnat k událostem před pětadvaceti lety, kdy se rozpadlo Československo.

Deník se zamýšlí nejen nad tím, co vede Skoty ke "scotxitu", ale především nad otázkou, jak by osamostatnění mohlo vypadat a co by znamenalo pro budoucnost země. "Vybudovalo by samostatné Skotsko větší sociální stát, nebo by se stalo druhým Slovenskem?" píše deník.

Podle novin by Skotsko čelilo například nemalým vnitropolitickým výzvám. Jedním z hlavních cílů zastánců odštěpení je totiž vybudování vlády s větším množstvím regulací a sociálnějším státem, než jaký dovolí současná konzervativci kontrolovaná vláda v Londýně.

"Namísto budování více intervencionistického státu může samostatné Skotsko skončit jako Slovensko. Tento národ se oddělil od České republiky ve velké části proto, že Slováci chtěli více intervencionismu," píše deník.

"Ale fiskální omezení je přinutila přijmout politiku svobodného trhu. Tento experiment nakonec pro Slováky i Čechů vyšel dobře, jelikož vedl k působivému růstu," dodal s tím, že v nejlepším případě může totéž potkat i Skotsko.

Témata:  Skotsko skotské referendum Československo Česká republika Brexit

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.