Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předčasné volby se blíží: Vítězství skotských nacionalistů by oživilo snahy o referendum

Skotská vlajka
Skotská vlajka
Foto: Pixabay

Edinburgh - Předčasné parlamentní volby v Británii se blíží a opět se ozvalo Skotsko, které chce druhé referendum o nezávislosti. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová dnes prohlásila, že v případě volebního vítězství nacionalistů ve Skotsku by odmítání dalšího plebiscitu ze strany Londýna bylo neúnosné.

Skotsko si již prošlo referendem v roce 2014, kdy voliči hlasovali pro setrvání v Británii. Podle Sturgeonové nyní vznikl nárok na další, neboť v loňském britském referendu výrazná většina Skotů odmítla brexit.

Podle Sturgeonové by se nové referendum o nezávislosti mělo konat příští rok na podzim nebo na jaře roku 2019, tedy ještě během vyjednávání Londýna s Bruselem o podmínkách brexitu.

Sturgeonová řekla, že pokud skotští nacionalisté v červnových parlamentních volbách porazí ve skotských volebních obvodech konzervativce Theresy Mayové, což se dá předpokládat, pak bude pozice nynější britské premiérky neudržitelná.

Zatímco v současnosti disponují skotští nacionalisté 54 z 59 křesel, které jsou v londýnském parlamentu vyhrazeny Skotsku, konzervativci premiérky Mayové mají jediný mandát.

Témata:  skotské referendum Skotsko Nicola Sturgeonová

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.