Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britské volby oslabily pozice skotských nacionalistů, osud referenda o nezávislosti je nejistý

Skotská vlajka
Skotská vlajka
Foto: Pixabay

Londýn - Předčasné parlamentní volby v Británii se změnily v noční můru nejen pro konzervativce, ale i skotské nacionalisty. Skotská národní strana (SNP) přišla o zhruba dvacítku poslanců. Hlasy naopak získaly strany, které chtějí zachovat jednotu Spojeného království.

Konzervativní kandidáti připravili o poslanecké křeslo například bývalého vůdce strany Alexe Salmonda nebo místopředsedu SNP Anguse Robertsona.

Šéfka strany Nicola Sturgeonová plánovala druhé referendum na březen příštího roku s tím, že brexit schválený loni v červnu situaci oproti prvnímu referendu změnil. "Kolem brexitu a (skotské) nezávislosti panuje samozřejmě nejistota. SNP si musí důkladně promyslet, jak dál," řekla Sturgeonová.

Konzervativci zaznamenali ve Skotsku největší volební úspěch za posledních dvacet let, z parlamentních voleb je to ale pro ně jediná dobrá zpráva.

SNP obsadí v novém britském parlamentu pravděpodobně 35 míst, skotští konzervativci budou mít 13 mandátů, labouristé sedm a liberální demokraté čtyři. V minulých volbách v roce 2015 získaly tři celostátní strany ve Skotsku jen po jednom poslanci.

Témata:  volby ve Velké Británii Skotsko skotské referendum

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy