Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejská exprezidentka přišla o imunitu. Skončí ve vězení?

Pak Kun-hje
Pak Kun-hje
Foto: CNN

Soul - Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje má být předvolána k výslechu jako podezřelá v korupční kauze, která vedla k jejímu sesazení. Prokuratura ji viní z úplatkářství, vydírání a zneužití moci.

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal ve čtvrtek.

Ústavní soud minulý týden uvedl, že Pak Kun-hje rovněž porušila zákony, když nechala svou důvěrnici Čche Son-sil zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.

Bývalou hlavu státu nyní již nechrání imunita. Prokuratura uvedla, že ve středu exprezidentce sdělí datum výslechu. Exprezidentka doposud vinu popírala, a když byla ještě ve funkci, odmítla odpovídat na otázky vyšetřovatelů.

Témata:  Pak Kun-hje 1 Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.