Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud jihokorejské exprezidentce ještě zpřísnil trest, z vězení se dostane v 99 letech

Pak Kun-hje
Pak Kun-hje
Foto: Korea.ne

Soul - Jihokorejský odvolací soud o rok zvýšil trest pro exprezidentku Pak Kun-hje (66). Za zneužití pravomoci, vydírání a korupci si tak odpyká 25 let. V jiné kauze dostala osm let, za mřížemi si tedy celkem odsedí 33 let.

V centru skandálu, který vypukl v roce 2016 a v březnu 2017 připravil Pak Kun-hje o prezidentský úřad, stála její důvěrnice Čche Son-sil. Ta letos v polovině února dostala 20 let vězení.

Čche Son-sil byla uznána vinnou z toho, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Aféra se týkala i společnosti Samsung, jejíhož šéfa I Če-jonga soud loni v srpnu poslal na pět let do vězení za úplatkářství. Letos v únoru byl ale překvapivě propuštěn.

Kromě trestu 25 let vězení musí exprezidentka zaplatit pokutu 20 miliard wonů (400 milionů korun). Letos v červnu jiný jihokorejský soud odsoudil Pak Kun-hje k osmi letům vězení za zneužití fondů tajných služeb a za nedovolené ovlivňování voleb. Oba tresty se sčítají, takže bývalá prezidentka má za mřížemi strávit 33 let.

Témata:  Pak Kun-hje 1 Jižní Korea korupce

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?