Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští europoslanci volají: My se nedáme! Žádný terorista si přece nekoupí zbraň v obchodě

Zbraně
Zbraně
Foto: Pixabay

Štrasburk - Většinou hlasů dnes Evropský parlament schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. Největší výhrady proti ní hlavně Česko. Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Zapojili se do ní u čeští europoslanci, kteří se po hlasování netají svou nespokojeností.

„I přes můj odpor se stalo se to, čeho jsem se obával, směrnice o střelných zbraních byla přijata. Zvítězilo tak upřednostňování politických her velkých hráčů před odborností. Někteří kolegové podlehli obrovskému politickému tlaku ze strany Komise, a tak se podařilo text protlačit. Komise zcela ignorovala závěry expertních podkladů a seminářů. I přes naše opakované žádosti nedodala dopadovou studii, kterou měl naopak celý legislativní proces začít,“ zlobí se komunistický europoslanec Jiří Maštálka.

Podle něj byl právě přijat bič na legální držitele zbrojních průkazů a legálních zbraní. „Nevěřím tomu, že tato směrnice přispěje ke zvýšení bezpečnosti v Evropě. Žádný terorista si přece nepůjde koupit zbraň do kamenného obchodu. Dojde jen k posílení nelegálního obchodu se zbraněmi na černém trhu. Bohužel opět zvítězila byrokracie nad zdravým rozumem!“ uvedl Maštálka na sociálních sítích.

„Nedáme se! Evropský parlament proti naší vůli schválil novou regulaci držení zbraní, prý kvůli boji s terorismem. Terorista ale nikdy nepoužívá legální zbraň, ať už je to samopal, kamion nebo sekyra. Nyní vyzývám českou vládu, aby se nepodvolila: vládo, vyzvi Evropský soudní dvůr ke zrušení směrnice, která překračuje pravomoci EU,“ napsal na facebooku po hlasování europoslanec svobodných Petr Mach.

„Směrnice o zbraních bohužel prošla v podobě příliš omezující držitele zbraní. Hlasoval jsem proti, protože tzv. kompromis stále obsahuje mnoho nadbytečné regulace, která nijak neomezí terorismus, ale bude zbytečně omezovat slušné držitele zbraní. Vláda by měla směrnici napadnout u Evropského soudu. Vyzval jsem k tomu českého ministra vnitra už vloni v červenci, doufám, že kvalitní podání k Evropskému soudu podá,“ reagoval na sociálních sítích europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Před časem tady pan Juncker představil pět plánů na budoucnost Evropské unie. Jeden z nich byl, že Evropská unie toho bude dělat méně a bude to dělat lépe. Mně by se to líbilo, ale v tomto případě bohužel Evropská unie dělá více a dělá to hůře. Jestli je Evropský parlament frustrován, že ho lidé neberou moc vážně a že je tady nízká volební účast v evropských volbách, tak třeba zrušme sto směrnic. Nebo dejme polovinu evropského rozpočtu od roku 2020 na ochranu vnějších hranic před nelegálními migranty a teroristy,“ uvedl v projevu šéf Aliance konzervativců a reformistů v Evropě Jan Zahradil (ODS).

Směrnice v boji proti terorismu podle něj nebude nic platná. „Teroristé se jí budou smát, protože samozřejmě budou mít k dispozici černý trh. Jediné, co tato směrnice dokáže, je že rozkýve a destabilizuje účinnou národní legislativu k držení zbraní, jako je například v mé zemi, a stane se nástrojem byrokratické buzerace slušných lidí, slušných držitelů zbraní,“ dodal před hlasováním s tím, že pro návrh rozhodně hlasovat nebude.

Témata:  europoslanci zbraně EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.