reklama

Podle Fajádova českého advokáta Vladimíra Řičicy, jehož citoval server Aktuálně.cz, byl osvobozen, protože Američané soudu nepředložili přesvědčivé důkazy. Lbanonský tisk ale udáví, že důvodem bylo to, že obvinění nespadají do libanonské jurisdikce. Fajád byl loni propuštěn z české vazby ve stejný den, kdy se do Česka vrátila pětice Čechů unesených v Libanonu.

Řičica se už kauze nevěnuje. Nemá proto ani text soudního rozhodnutí, na které upozornil libanonský list Daily Star. „Libanonský soud z důvodu nepřesvědčivých důkazů z americké strany, která žádala jeho vydání, dospěl k závěru, že nebude pan Fajád dále souzen," řekl advokát.

Libanonský list minulý týden napsal, že libanonský rodák Alí Fajád byl místním vojenským soudem shledán nevinným na základě toho, že americká obvinění z prodeje zbraní a drog nespadají do libanonské jurisdikce. Už loni v březnu ale tamní ministerstvo spravedlnosti odmítlo Fajáda vydat do Spojených států. Loni v létě byl v Bejrútu propuštěn z vazby.

V dubnu roce 2014 Fajáda s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem zadrželi v čeští policisté. Spojené státy tvrdily, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO na začátku loňského února vydání do USA zamítl. Podle všeho to souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

reklama