Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fajád je na svobodě, z vazby v Bejrútu byl propuštěn

Libanon
Libanon
Foto: Pixabay

Praha - Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly Česko Spojené státy, je na svobodě. Pustili ho z vazby v Bejrútu, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na advokáta Vladimíra Řičicu, který Fajáda v Česku zastupoval.

"Byl v Bejrútu dnešního dne propuštěn na svobodu. Bližší okolnosti kauzy v Libanonu a jeho propuštění neznám," řekl Radiožurnálu Řičica.

Fajáda s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem zadrželi v dubnu 2014 čeští policisté. Spojené státy žádaly o jejich vydání, viní je ze zamýšlené spolupráce s teroristy. Tvrdí, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

V případě Fajáda a Marabího to ale ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO na začátku letošního února zamítl. Podle všeho jejich nevydání do USA souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu.

Rozhodnutí nevydat Fajáda a Marabího zdůvodnil Pelikán tak, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Témata:  Ali Fajád Libanon

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 10:16

Čtvrteční bouřky na Moravě a ve Slezsku: Kroupy až 7 cm a podezření na downbursty

Českem se ve čtvrtek prohnaly další bouřky, tentokrát zasáhly Moravu a Slezsko. Na některých místech napáchaly škody, podle zpráv padaly kroupy o velikosti až 7 centimetrů. Meteorologové zcela nevylučují bouřky ani v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy