Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan se pustil do EU: Zákaz muslimských šátků? Styďte se

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Haag/Ankara - K výsledkům parlamentních voleb v Nizozemí se dnes vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Holandský premiér Mark Rutte podle něj sice vyhrál volby, ztratil ale přátelství Ankary. Zkritizoval také Soudní dvůr EU v kauze muslimských šátků na pracovišti.

"Rutte, vaše strana možná skončila první ve volbách, ale měl byste vědět, že jste ztratil turecké přátelství," uvedl Erdogan na shromáždění na severozápadě Turecka.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny. Před tím Nizozemsko zakázalo přistát letadlu šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua.

Turečtí představitelé včetně Erdogana v reakci na tyto incidenty přirovnali postup nizozemských úřadů k "nacismu a fašismu". Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že Erdoganova přirovnání jsou "nepřijatelná".

Dvě německá města - Hannover a Bremerhaven - mezitím zrušila plánovaná shromáždění Erdoganových příznivců, na kterých měli vystoupit turečtí politici.

Kritiky ze strany tureckého prezidenta se dnes dočkal i úterní výrok Soudního dvora Evropské unie, podle kterého mohou zaměstnavatelé za určitých okolností zakazovat nosit viditelné náboženské symboly včetně islámských šátků. "Ať se EU stydí. Pryč s evropskými zásadami, hodnotami a spravedlností... Začali střet mezi křížem a půlměsícem, nemám pro to jiné vysvětlení," uvedl turecký prezident.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Mark Rutte Soudní dvůr EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.