reklama

Šéf švédské zpravodajské agentury Anders Thornberg tvrdí, že existuje „reálná a vážná hrozba proti bezpečnosti" v zemi, která má stále větší obavy ohledně ruské agrese. Agentura podle něj „nikdy neměla větší a složitější úkol".

I když výslovně nemluvil o Rusku, Švédsko, které není členským státem NATO, v září umístilo stálé jednotky na baltském ostrově Gotland, připomíná deník. Švédský ministr obrany Peter Hultqvist tehdy uvedl, že rozhodnutí nasadit švédské vojáky na Gotland svědčí o tom, že si Švédsko uvědomuje vážnost bezpečnostní situace s ohledem na ruskou anexi Krymu a "rostoucí tlak" Ruska na pobaltské státy Estonsko, Litvu a Lotyšsko.

Švédsko v současné době modernizuje svou armádu s prudce navyšuje výdaje, zároveň vyzvalo místní samosprávy, aby připravily infrastrukturu civilní obrany a postupy pro budoucí válku. Při předkládání výroční zprávy Thornberg řekl, že bylo vyšetřovány případy, ve kterých figurovali lidé podezřelí z toho, že předávali utajované informace zahraničním vládám.

Tato informace se objevila jen chvíli poté, co Švédsko znovu obnovilo všeobecnou brannou povinnost pro muže i ženy. Důvodem je nedostatečný zájem dobrovolníků o službu v armádě a také větší nejistota ohledně bezpečnostní situace země, mimo jiné kvůli vojenským aktivitám Ruska.

Podle švéského ministerstva obrany byl návrat k povinné vojenské službě vynucen "změnami v našem sousedství". Jedním z důvodů jsou ruské vojenské aktivity" v oblasti Baltského moře´, uvedl rezort

0 komentářů Napište svůj názor

reklama