Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Venezuelu trápí nedostatek jídla, v zemi zuří "chlebová válka"

Pečivo, Ilustrační fotografie
Pečivo, Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Caracas - Venezuela by mohla být díky ropě a dalším nerostným urovinám jednou z nejbohatších zemí světa, socialismus ji však přivedl na ekonomické dno. Chybí už i základní potraviny včetně chleba.

Obětí "chlebové války", kterou nedávno vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro pekařům, se stalo již přes dvacet pekáren v Caracasu.

"Před pekárnami se už netvoří fronty, protože chleba prostě není," řekl listu ABC obyvatel Caracasu. Pekaři nemají z čeho péct. Od státu dostávají přiděleno stále méně mouky a chléb musí prodávat za státem regulované ceny.

Vláda se nedostatek potravin snaží řešit přídělovým systémem, který se však týká jen asi 30 procent ze 30 milionů obyvatel země. Loni vytvořil režim takzvané Místní výbory pro zásobování a produkci (Clap), které mimo jiné rozdělují subvencované potravinové balíčky.

Výborů je asi 15.000, ale nepokrývají všechny domácnosti. "Těch, co žijí sami, nebo těch, co nejsou chavisté, se to netýká," uvedla při jejich založení vládní strana. Mezi členy výborů také bují korupce.

Vláda socialistické strany, která je u moci už 18 let, viní z ekonomické krize překupníky a "buržoazii a opozičníky podporované zahraničními (americkými) imperialisty".

Témata:  Venezuela pečivo potraviny

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.