Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavíme velké davy migrantů z Turecka. Statisíce lidí nebudou pochodovat po naší zemi, burcuje Maďarsko

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Foto: Hungarian Government

Hercegszántó - Maďarský ministr obrany v pondělí slavnostně otevřel malou vojenskou základnu na jižní hranici země. Ta je určena pro hlídkující vojáky, kteří mají bránit vstupu migrantů do země. Informuje o tom agentura AP.

Ministr obrany Istvan Simicsko řekl, že základna byla postavena za pomoci rakouských vojáků a že poskytne „vhodné" podmínky pro 150 vojáků, kteří tam mají být umístěni. „Obrana hranice... tak, že statisíce lidí nebudou pochodovat po celé zemi, si zaslouží celkový respekt," řekl Simicsko vojákům. „Naším nejdůležitějším společným zájmem je ochrana maďarských občanů, našich rodinných příslušníků a civilistů."

Komplex Hercegszántó ležící asi 220 km jižně od Budapešti byl postaven z 90 kontejnerů a je posledním ze čtyř základen postavených od ledna pro vojáky hlídkující na srbské hranici. Základny mají výrazně snížit dojíždění vojáků do hraničního pásma, kde probíhají hlídky prováděné společně s policejními „hraničními lovci," uvedl Simicsko.

Premiér Viktor Orbán už minulý týden uvedl, že nový plot vybudovaný na srbské hranice je vybavený ochrannými prvky a měl by vydržet i velké návaly migrantů, které Maďarsko letos očekává kvůli zhoršujícím se vztahům a možnému vypovězení dohody mezi Evropskou unií a Tureckem.

„Bude to plot, který bude schopen zablokovat cestu i těm největším davům přijíždějícím z Turecka," uvedl Orban pro maďarské státní rádio. „Takže lidé v Rakousku a Německu mohou klidně spát, protože Maďaři budou chránit evropské vnější hranice."

Maďarsko poprvé postavilo plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem na konci roku 2015, kdy téměř 400 tisíc lidí cestovalo skrze celou zemi do Německa a dalších destinací v západní Evropě.

Simicsko také řekl, že nemá žádné informace o případném zneužívání migrantů, kteří jsou „loveni“ při vstupu do Maďarska a následně hromadně deportováni přes plot zpět do Srbska. Několik skupin, včetně Lékařů bez hranic, upozornilo na četné případy, kdy mají migranti vracející se do Srbska z Maďarska psí kousnutí a zranění, které jim údajně způsobily hraniční hlídky.

Nedávné změny v azylové politiky v Maďarsku umožňují zadržení všech migrantů, včetně dětí starších 14 let, v příhraničních kontejnerových táborech. I kvůli tomu se země opět stala terčem masivní kritiky ze strany OSN a obhájců lidských práv.

Témata:  Maďarsko Viktor Orbán uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.