Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Le Penová překvapila: Chce poskytnout finanční pomoc zemím, odkud pochází migranti

Marine Le Penová, francouzská nacionalistická politička a právnička, od roku 2011 předsedkyně Národní fronty. Jde o dceru francouzského politika Jean Marie Le Pena.
Marine Le Penová, francouzská nacionalistická politička a právnička, od roku 2011 předsedkyně Národní fronty. Jde o dceru francouzského politika Jean Marie Le Pena.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

N'Djamena - Marine Le Penová, vůdkyně krajně pravicové Národní fronty, je známá obhájkyně národního státu a ostrou odpůrkyní globalizace, která podle ní ohrožuje bezpečnost i ekonomickou prosperitu Francie. I přes svůj izolacionismus žádá posílení zahraničních vazeb s vzhledem k jejímu odporu vůči migrantům překvapivým kandidátem – Afrikou, uvádí server The Quartz.

Le Penová je tento týden na návštěvě v Čadské republice, kde pobývá 3500 francouzských vojáků. Ve své řeči předcházející její cestě představila zahraniční program, ve kterém hraje Afrika významné místo. V tzv. novém přístupu, Le Penová usiluje o vybudování nového vztahu s Afrikou založeného na „otevřenosti, respektu a vzájemné spolupráci.“ Jádrem tohoto přístupu má být „nevměšování se, což neznamená lhostejnost“, spočívající v poskytování rozvojové pomoci a udržování francouzské vojenské přítomnosti v zemích, jako je Kamerun a Čad.

Její návštěva si vysloužila kritiku opozičních stran v zemi, které ji nechtěli kvůli její fašistické pověsti vůbec vpustit. Zatímco oficiální důvod její návštěvy je setkání se s protiteroristickými jednotkami, podle opoziční strany Vlastenecké shromáždění obnovy (Patriotic Rally of Renewal – PRR) pravým důvodem je získání prostředků na její kampaň od čadských představitelů. „Čad už není francouzskou kolonií a čadští lidé musí rozbít pouta s neokoloniální politikou Francie a vzít osud do svých rukou,“ uvedla PRR ve svém prohlášení. Le Penová na obvinění nereagovala, informuje BBC.

Afrika je díky kolonialistické minulosti Francie jedním z důležitých témat francouzských prezidentských voleb. Pravicový kandidát Francis Fillon, bývalý favorit voleb, uvedl v srpnu, že Francie by neměla „být viněna z toho, že chce jen sdílet a šířit svoji kulturu s lidmi z Afriky.“ Jeho protivník, nynější favorit Emmanuel Macron, způsobil rozruch svým označením francouzské kolonizace Alžírska jako „zločinu proti lidskosti“.

Francie doposud těží ze svých kolonialistických vazeb na Afriku a proto není s podivem, že i Le Penová uznává důležitost Afriky. Francouzští vojáci jsou rozeseti po celé Africe – v Džibuti na východě, v Mauritánii na severu, Burkině Faso, Mali a Nigeru na západě – kde uskutečňují protiteroristické akce a krizové intervence. Tyto vojenské kampaně jsou z velké části prováděny v bývalých francouzských koloniích a slouží k ochraně národních zájmů, k zabránění rozšiřování džihádismu a k zajištění stability jižní Evropy. Le Penová chce ještě navýšit financování těchto vojenských základen vzhledem k nedávné sérií teroristických útoků ve Francii.

Co se týče ekonomické stránky, francouzský podíl na africkém trhu byl oslaben orientací Afriky na Čínu, Indii a Brazílii. Ale ani to nezastavilo současného prezidenta Françoise Hollandeho, aby žádal po francouzských podnikatelských sférách zdvojnásobit obchod s Afrikou kvůli navýšení pracovních příležitostí. 150 podniků, které jsou součástí Francouzské rady pro investice v Africe, má obrat ve výši 60 miliard, okolo 80% z francouzské ekonomické aktivity v Africe.

Témata:  Čad Marine Le Pen Afrika

Související

Aktuálně se děje

10:34

Jana Paulová a vítězství vůle. Herečka řekla, s čím bojovala během StarDance

Nejstarší účastnicí letošní StarDance byla Jana Paulová, ale věk rozhodně nepůsobil jako nějaký zjevný limit. Oblíbená herečka porazila několik celebrit, ačkoliv se potýkala se zraněními. Poprvé se o nich zmínila až po svém konci v soutěži. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy