Budapešť - Maďarsko jako jedna z mála evropských zemí po nástupu Donalda Trumpa zlepšilo své vztahy se Spojenými státy. Administrativy obou zemí nyní spojuje nacionalismus, odpor k imigrantů či snaha o dobré vztahy s Ruskem.
Podle maďarského ministra zahraničí nemají USA na rozdíl od éry Trumpova předchůdce Baracka Obamy nyní k maďarskému vedení takřka žádné výhrady, informovala agentura AP.
Zatímco Obama nacionalistickou vládu maďarského premiéra Viktora Orbána kritizoval za snahy o omezení nezávislosti justice a médií, nyní nastalo v diplomatických vztazích mezi oběma zeměmi obrození. "Ta kritika v podstatě vymizela od chvíle, kdy se nový prezident chopil úřadu," řekl ve Washingtonu šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó po středeční schůzce ministrů zahraničí zemí bojujících proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).
Maďarsko patří podle agentury AP k zemím, které oceňují populistický styl Trumpovy politiky i fakt, že nový prezident zanechal snah o "vývoz demokracie" a k jeho prioritám (alespoň dosud) nepatří kritika porušování lidských práv.
Maďarsko loni na své jižní hranici postavilo plot proti migrantům, zatímco Trump chce co nejdříve vybudovat zeď na jižní hranici USA. Lídři obou zemí nemají v oblibě politickou korektnost a hovoří o tom, že zájmy svého národa stavějí na první místo.
Trump také naznačil, že je ochoten uvažovat o zrušení některých sankcí proti Rusku, což by Budapešti hrálo do karet. "Usilujeme o otevřenou, racionální debatu bez emocí a zhodnocení dopadu sankcí," řekl Szijjártó na adresu postihů, které podle něho maďarský export v posledních třech letech připravily o 6,5 miliardy dolarů (162 miliard Kč). Jednat o tomto tématu chce s americkou diplomacií v nejbližší době.
Témata: Donald Trump, Maďarsko, USA, Viktor Orbán
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10