Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan chce po referendu přehodnotit vztahy s EU

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Istanbul/Sofia - Turecko po dubnovém referendu o změnách ústavy přehodnotí své politické vztahy s Evropskou unií a to včetně migrační dohody uzavřené před rokem. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN Türk to dnes řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara si podle něj ale navzdory neshodám udrží hospodářské vztahy s evropskou osmadvacítkou. Turecko má v poslední době napjaté vztahy s řadou členských zemí EU, naposledy se mezi ně zařadilo Bulharsko.

Ankara přehodnotí vše "od A do Z" ve vztazích s EU, uvedl Erdogan. S procesem začne hned po skončení referenda, v němž budou Turci 16. dubna hlasovat o ústavních změnách, které by měly posílit pravomoci hlavy státu, dodal prezident.

Vztahy Turecka s některými evropskými zeměmi jsou napjaté kvůli snaze tureckých politiků z vládní AKP získat před lidovým hlasováním na svou stranu tamní tureckou menšinu. Nizozemsko a Německo zrušily několik vystoupení tureckých ministrů na svém území, což Erdogan označil za "nacistické metody".

Dnes prezident zopakoval, že kroky evropských zemí odpovídají definici fašismu a nacismu. "Dokud budete Erdoganovi říkat diktátor, budu já vás oslovovat takto," řekl prezident. Odmítl také spekulace některých médií, že má v plánu navštívit ještě před referendem Německo osobně.

Tureckého velvyslance při EU si kvůli prezidentovým výrokům dnes předvolala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

4. října 2025 17:23

GRAF: 90 procent hlasů sečteno. ANO míří k vítězství

Po sečtení 90 procent hlasů je vítězství hnutí ANO prakticky jisté. Na druhém místě se umístilo Spolu, naopak komunisté nebo Přísaha se do Sněmovny nedostali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy