Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Makedonie vyhostila dva Čechy kvůli účasti na protivládní demonstraci

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Skopje – Dva čeští občané byly vyhoštěni z Makedonie poté, co se měli při násilné protivládní demonstrací dopustit ničení majetku. Krize v zemi vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů.

O vyhoštění Čechů dnes informovala místní tisková agentura Žurnal s odvoláním na informaci úřadů. Oba mají zákaz vstupu do země.

Pětadvacetiletý a o rok mladší muž byli přímo zapleteni do opozičních protestů, při nichž byly ničeny významné objekty v hlavním městě, uvedl Žurnal.

Jejich vinu podle makedonské policie potvrzují záznamy zadržených Čechů na sociálních sítích a zajištěné fotografie. „Policie dosud nezjistila, kdo je najal a zaplatil," uvádí se ve zprávě.

Tisíce lidí v minulých týdnech protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Ďorgeho Ivanova udělit milost politikům zapleteným do skandálu s odposlechy. Protestující požadovali odstoupení prezidenta, odložení červnových parlamentních voleb a jmenování úřednického kabinetu.

Podle makedonských úřadů bylo při demonstracích zraněno několik policistů a poškozena byla budova prezidentského úřadu, sídlo ministerstva kultury, vojenská kasárna a další objekty.

Témata:  Makedonie demonstrace Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3. prosince 2025 15:28

Češi utratí za Mikuláše jen zlomek peněz oproti Vánocům. Něco už mu šlape na paty

Pozítří se ulice i vsi zase jednou zaplní čerty i anděly. Mikuláš je z hlediska maloobchodníků osmá nejvýnosnější událost v roce (po Vánocích, Silvestru, Velikonocích, Dušičkách, Mezinárodním dni žen, Valentýnu a Dni matek), i když mu začíná šlapat na paty importovaný Halloween.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy