Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Emil von Behring: Lékař, který zachránil tisíce dětí. Objevil lék na záškrt

Emil von Behring
Emil von Behring
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

HISTORIE - Záškrt byl po staletí velmi obávanou chorobou. Umíraly na něj tisíce dětí a lék prakticky neexistoval. Bakteriolog Emil von Behring, od jehož úmrtí uplynulo 31. března 100 let, ale objevil sérum, které působilo nejen jako lék, ale i jako prevence proti nemoci.

Behring se narodil 15. března 1854 v německé obci Hansdorf v chudé učitelské rodině. Medicínu vystudoval na akademii vojenského lékařství v Berlíně a v rámci povinného výcviku v armádě se pět let zabýval výzkumem infekcí v Polsku.

Na počátku 80. let 19. století studoval účinky jodoforu, který sloužil jako dezinfekční prostředek proti bakteriím. Armádu jeho výzkumy zaujaly a Behring byl proto poslán do Bonnu do učení ke slavnému profesoru Karlu Binzovi.

V roce 1888 nastoupil lékař do hygienického ústavu, kde několik let pracoval pod vedením objevitele tuberkulózy Roberta Kocha. Spolu s ním odešel i do Institutu pro výzkum infekčních chorob, kde se setkal se zakladatelem moderní chemoterapie Paulem Ehrlichem.

V té době už veřejnost měla obecné povědomí o záškrtu. Nemoc, která způsobuje těžkou angínu, zánět srdečního svalu a následnou obrnu, byla totiž objevena o čtyři roky dříve, v roce 1884 Friedrichem Loefflerem.

Von Behring během studia imunity zvířat proti záškrtu a tetanu zjistil, že se v krvi koní proti záškrtu vyvine antitoxin. Rozhodl se proto očkovat stále větší dávky nemoci do krve koní, čímž získal sérum proti záškrtu.

Lékař nejprve publikoval článek o posílení imunity při záškrtu, následně popsal léčbu pomocí krevního séra. A nemoc, která po staletí zabíjela tisíce dětí, přestala být smrtelnou hrozbou. Sérum totiž působilo nejen jako prevence, ale i jako lék po propuknutí nemoci.

Výsledky von Behring poprvé předvedl veřejnosti v roce 1891 a o rok později začala průmyslová výroba antitoxinu. V roce 1946 se zavedlo povinné očkování proti záškrtu a onemocnění téměř vymizelo.

Von Behring byl vůbec prvním, kdo získal Nobelovou cenu za fyziologii a medicínu. Stalo se tak v roce 1901. Založil si také vlastní společnost na výzkum a výrobu vakcín a sér, která funguje v pozměněné podobě pod názvem CSL Behring dodnes. Vědec zemřel 31. března 1917 v Marburgu, dva týdny po svých 63. narozeninách.

Témata:  Emil von Behring nemoc záškrt Německo léky

Aktuálně se děje

1. července 2025 19:20

Wimbledonské loučení. Petra Kvitová si naposledy zahrála na místě největších úspěchů

Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy