Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žabomyší války v EU? Brexit je důsledkem, tvrdí europarlament

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Štrasburk - V Evropském parlamentu se dnes debatovalo o brexitu. Šéf liberální europarlamentní frakce ALDE Guy Verhofstadt prohlásil, že odchod Spojeného království z Evropské unie je následek žabomyší války v britské Konzervativní straně. Promluvil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Vztahy s Británií nikdy nebyly skvělé, nebyla v nich vášeň, byl to sňatek z rozumu," řekl belgický expremiér Verhofstadt s tím, že nedůvěra Londýna ve sjednocenou Evropu byla patrná od počátku evropské integrace. "Možná bylo nemožné a naivní sjednotit Británii s kontinentem," uvedl.

"Brexit je politováníhodnou věcí," dodal s tím, že nyní by Brusel i Londýn při vyjednávání měly mít na paměti společné vazby, společnou historii a sounáležitost ke "skvělé evropské civilizaci".

Nyní jde podle Verhofstadta i o obrodu evropského integračního procesu. "Během vyjednávání nikdy nezapomeňme, proč otcové zakladatelé včetně těch britských vůbec evropský projekt započali, a ty důvody jsou svoboda, spravedlnost a mír," dodal.

O nutnosti obnovy důvěry v EU hovořila i Helga Stevensová z frakce konzervativců a reformistů (ECR) "Nejde jen o budoucí spolupráci s Británií, ale také o to, jak dostat EU zpět na správnou cestu. Potřebujeme cestu k decentralizované Evropě, která je alternativou k heslu, že potřebujeme více Evropy," prohlásila. "Doufám, že EU bude po brexitu obnovena a bude zabráněno tomu, aby odešly i další státy," dodala.

S tím souhlasí i europoslankyně Gabriele Zimmerová z levicové frakce GUE/NGL, která zdůraznila, že v popředí všech jednání musí být práva občanů dosavadních 28 unijních států, tedy včetně Britů. "Nesmíme připustit, aby v 21. století vznikla v Evropě nová hranice," dodala.

Předseda europarlamentních socialistů Gianni Pittella varoval Británii, že pokud si myslí, že bude moci EU vydírat, tak se mýlí. "Nikdy nebudeme tolerovat, aby se u brány EU vytvářel nějaký daňový maxiráj. Nebude žádné protežování (londýnského finančního centra) City," řekl s tím, že když někdo opouští rodinu a odchází do jiné, tak vždy musí splnit své dřívější závazky.

Šéf poslanců Evropské lidové strany v europarlamentu Manfred Weber k odchodu Británie řekl, že EU s Londýnem sice zůstává v přátelském svazku, ale Spojené království již nebude sedět u jednacího stolu, až se bude řešit situace v Sýrii nebo Ukrajině. "Británie opouští politickou ideu Evropy," dodal.

"Nastala doba, abychom zůstali jednotní," řekl Juncker s tím, že jen díky jednotě budou mít ostatní unijní země silnější hlas. Dodal, že chce, aby se jednání odehrávala v přátelské atmosféře.

Témata:  Brexit EU Jean-Claude Juncker

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy