Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobrá zpráva pro zákazníky: Europarlament schválil velkoobchodní ceny za datový roaming

IT v pohybu
IT v pohybu
Foto: Mironet

Štrasburk - Evropský parlament dnes vyslovil konečný souhlas se stanovením maximálních velkoobchodních cen za datový roaming, platit budou od 15. června.

Evropský parlament se původně snažil dohodnout na nižších cenách datového i hlasového roamingu, než jaké stanovila Evropská komise. Naopak telefonní společnosti žádaly, aby maximální velkoobchodní částky, které si mohou účtovat, byly vyšší.

Na přelomu ledna a února se Evropský parlament a Evropská komise dohodly na kompromisu.

Ten znamená od 15. června pro velkoobchod maximální poplatek 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat, která se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat od ledna 2022.

Témata:  roaming EU mobilní operátoři mobily

Související

Aktuálně se děje

23. dubna 2026 5:00

Počasí se o víkendu vyjasní, pak ale přijde zlom

Nadcházející víkend nabídne převážně jasné až polojasné počasí, které v pátek a v sobotu přinese příjemné teploty dosahující až 21 stupňů Celsia. V severních a severovýchodních oblastech se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, přičemž v horských polohách se v závěru víkendu může objevit i sněžení. Neděle přinese citelnější ochlazení s denními maximy v rozmezí 10 až 15 stupňů a přechodnou oblačností.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy