Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Země EU se dohodly na poplatcích za roaming

Mobily, ilustrační fotografie
Mobily, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brusel - Členské země EU se dnes dohodly na tom, jak by měly vypadat poplatky, které si od června 2017 budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingu. Cílem je zajistit hladký konec roamingu v celé unii i přesto, že používání mobilních služeb, podoba cest do zahraničí i cenové hladiny se napříč zeměmi unie výrazně liší.

O tomto "velkoobchodním" aspektu konce roamingových plateb v EU tak nyní mohou začít vyjednávání s Evropským parlamentem. Státy dnes zdůraznily, že tyto rozhovory musejí postupovat rychle, aby roaming skutečně mohl pro zákazníky z EU skončit podle plánu, tedy v červnu 2017. Už letos na jaře se poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi Evropské unie snížily.

Dnes odsouhlasená kompromisní podoba návrhu pravidel pro velkoobchodní roamingové trhy stanovuje strop pro poplatky, které si navzájem hradí operátoři za hlasová volání, textové zprávy a za využívání datových služeb jejich zákazníky v jiné zemi.

Pravidla se podle tiskové zprávy slovenského předsednictví EU snaží zachovat pobídky pro operátory, aby dál investovali do rozvoje sítí, a také zajistit, že nebude pokřiven trh.

Dnešní dohoda členských zemí předpokládá postupně klesající výši velkoobchodních poplatků za datové přenosy od 0,01 eura (0,27 Kč) za megabyte v polovině příštího roku po 0,005 eura (0,13 Kč) v polovině 2021. Pro hlasová volání je strop 0,0353 eura (0,95 Kč) za minutu, pro textové zprávy 0,01 eura (0,27 Kč) za zprávu.

Témata:  roaming EU mobilní operátoři

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 9:29

Češi a prezident? Zase padlo to jméno ze šoubyznysu. Dotyčný má ale jasno

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.