reklama

Svět je zděšen úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na syrský Chán Šajchún, který si vyžádal podle některých zdrojů nejméně 100 obětí a 400 raněných.

Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko. Podle ruského resortu obrany pochází plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlib, z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla.

Spojené státy ale tvrdí něco zcela jiného a domnívají se, že za útok může exprezident USA Barack Obama. "Ohavné činy režimu Bašára Asada jsou důsledkem slabosti a nerozhodnosti předchozí administrativy,“ uvedl podle deníku The Guardian Trump s tím, že Obama před pěti lety slíbil, že zakročí proti chemickým zbraním, nakonec ale nic neudělal.

Podobný útok se odehrál 21. srpna 2013 v oblasti Ghouta nedaleko Damašku. Tehdy při útoku zahynulo na 1 700 lidí a Spojené státy z něj obvinily syrskou vládu. Podle Trumpa ale nakonec zůstala Obama v této věci nečinný.

Ministr zahraničí Rex Tillerson tvrdí, že za útokem stojí Sýrie a Bašár Asad. Podle něj se jedná o "brutální barbarství". V reakci na útok dnes odpoledne mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

reklama