Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rodiny Porscheů a Piëchů nebudou mít členy mezi manažery VW

Volkswagen
Volkswagen
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Frankfurt - Členové rodiny Porscheů a Piëchů nebudou nadále moci působit v manažerských funkcích skupiny Volkswagen. Řekl to v dnešním vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung Wolfgang Porsche.

Uvedl to poté, co ze skupiny definitivně odešel donedávna přední člen rodinného klanu, devětasedmdesátiletý Ferdinand Piëch, který byl jednu dobu generálním ředitelem Volkswagenu.

"To, že žádný člen rodiny nebude působit v provozním řízení, musí platit jak pro Porsche SE, tak pro celou skupinu Volkswagen," řekl Porsche.

Piëchův mladší bratr Hans Michel Piëch, který od Ferdinanda podle zpráv tisku z tohoto týdne koupil většinu jeho akcií Porsche SE, listu řekl, že tajemstvím úspěchu automobilky Porsche je to. že do manažerských funkcí najímala lidi zvenčí, nikoli členy rodiny.

"Jako člen dozorčí rady nemůžete tak snadno rodinným příslušníkům říkat, co mají dělat. S najatými manažery můžete mluvit zcela jinak," řekl Piëch. Wolfgang Porsche i Hans Michel Piëch jsou rovněž členy dozorčí rady Volkswagenu.

Ferdinand Piëch chtěl v 70. letech řídit automobilku Porsche, rodina ale za výkonného šéfa svého člena nechtěla. Piëch se pak stal šéfem Audi, luxusní divize Volkswagenu; v roce 1993 nastoupil na deset let do funkce generálního ředitele Volkswagenu a poté se stal předsedou jeho dozorčí rady. Po mocenském boji s tehdejším výkonným šéfem Martinem Winterkornem byl v roce 2015 nucen tuto funkci opustit.

Témata:  Volkswagen Porsche

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.