Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od smolenské tragédie uplynulo sedm let. Mohou za smrt Kaczyńského Rusové?

Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského
Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského
Foto: www.gazeta.pl

Varšava – Polsko si dnes připomíná 7 let od pádu letounu Tu-154 u ruského Smolenska, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a další vysoce postavení státní činitelé. Květiny dnes k hrobu Lecha Kaczyńského položil i současný polská prezident, Andrzej Duda. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, bratr zesnulého Lecha, vloni obvinil z pádu tehdejší vládu Donalda Tuska. Nové vyšetřování otevřelo otázku možné viny ruských dispečerů.

Letoun Tu-165 se nad ruským Smolenskem zřítil přesně před sedmi lety. Na palubě byli kromě prezidenta také vojenské a politické špičky Polska. Oficiální příčinou havárie bylo nezvládnutí přistávacího manévru posádkou letounu na letiště ve Smolensku.

Zahynulo 96 lidí, z toho 8 členů posádky. Letoun tehdy mířil do ruské Katyně, kde chtěli polští představitelé uctít památku 20 tisíc polských vojáků, kteří tam byli v roce 1940 popraveni Sověty.

Ve Varšava uctili památku zesnulého prezidenta Lecha Kaczińského jak současný polský prezident, Andrzej Duda, tak jeho bratr a faktický lídr země Jaroslaw. Právě šéf vládní PiS Jaroslaw Kaczyński před rokem obvinil z neštěstí tehdejší vládu Donalda Tuska z opoziční Občanské platformy (OP).

Podle něj nesla Tuskova vláda přinejmenším morální odpovědnost. Spekulovalo se také o tom, že za pádem letadla mohli být Rusové. Konkrétně ruští dispečeři, kteří měli údajně dávat posádce špatné a matoucí pokyny při přistávání.

Před týdnem informoval server Globe24.cz o stanovisku polského státního zastupitelství, že na základě nových důkazů za nehodu mohou dva ruští dispečeři a pracovník kontrolní věže. Rusko obvinění odmítlo. Vyšetřování otevřela současná vláda Evy Szydlové (PiS) ihned po volbách v roce 2015.

Velmi rozporuplné reakce vzbudila připravovaná exhumace obětí leteckého neštěstí, které chystala polská prokuratura jako součást vyšetřování loni na podzim. Část rodin protestovala, podle nich je exhumace zbytečná a nic nového nepřinese.

Exhumace měly vyloučit hypotézu, že na palubě před pánem došlo k explozi. K minulému týdnu došlo zatím k exhumaci a prozkoumání 18 těl obětí, uvedla Česká televize.

Témata:  Rusko Polsko Donald Tusk Lech Kaczinsky

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.