Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od smolenské tragédie uplynulo sedm let. Mohou za smrt Kaczyńského Rusové?

Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského
Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského
Foto: www.gazeta.pl

Varšava – Polsko si dnes připomíná 7 let od pádu letounu Tu-154 u ruského Smolenska, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a další vysoce postavení státní činitelé. Květiny dnes k hrobu Lecha Kaczyńského položil i současný polská prezident, Andrzej Duda. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, bratr zesnulého Lecha, vloni obvinil z pádu tehdejší vládu Donalda Tuska. Nové vyšetřování otevřelo otázku možné viny ruských dispečerů.

Letoun Tu-165 se nad ruským Smolenskem zřítil přesně před sedmi lety. Na palubě byli kromě prezidenta také vojenské a politické špičky Polska. Oficiální příčinou havárie bylo nezvládnutí přistávacího manévru posádkou letounu na letiště ve Smolensku.

Zahynulo 96 lidí, z toho 8 členů posádky. Letoun tehdy mířil do ruské Katyně, kde chtěli polští představitelé uctít památku 20 tisíc polských vojáků, kteří tam byli v roce 1940 popraveni Sověty.

Ve Varšava uctili památku zesnulého prezidenta Lecha Kaczińského jak současný polský prezident, Andrzej Duda, tak jeho bratr a faktický lídr země Jaroslaw. Právě šéf vládní PiS Jaroslaw Kaczyński před rokem obvinil z neštěstí tehdejší vládu Donalda Tuska z opoziční Občanské platformy (OP).

Podle něj nesla Tuskova vláda přinejmenším morální odpovědnost. Spekulovalo se také o tom, že za pádem letadla mohli být Rusové. Konkrétně ruští dispečeři, kteří měli údajně dávat posádce špatné a matoucí pokyny při přistávání.

Před týdnem informoval server Globe24.cz o stanovisku polského státního zastupitelství, že na základě nových důkazů za nehodu mohou dva ruští dispečeři a pracovník kontrolní věže. Rusko obvinění odmítlo. Vyšetřování otevřela současná vláda Evy Szydlové (PiS) ihned po volbách v roce 2015.

Velmi rozporuplné reakce vzbudila připravovaná exhumace obětí leteckého neštěstí, které chystala polská prokuratura jako součást vyšetřování loni na podzim. Část rodin protestovala, podle nich je exhumace zbytečná a nic nového nepřinese.

Exhumace měly vyloučit hypotézu, že na palubě před pánem došlo k explozi. K minulému týdnu došlo zatím k exhumaci a prozkoumání 18 těl obětí, uvedla Česká televize.

Témata:  Rusko Polsko Donald Tusk Lech Kaczinsky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.