Paříž - Francouzští vyšetřovatelé se od března marně snaží předvolat k výslechu Marine Le Penovou, krajně pravicovou kandidátku na prezidentku. Justice proto požádala Evropský parlament, aby političce zrušil imunitu. Předsedkyně Národní fronty (FN) je podezřelá z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako poslaneckých asistentů.
Úřady mají podezření, že někteří členové FN pobírali plat jako asistenti od europarlamentu, ve skutečnosti ale pracovali pro krajně pravicovou stranu. Europarlament po šéfce FN požaduje vrátit asi 339.000 eur (9,1 milionu Kč). Policie už obvinila dva parlamentní asistenty Le Penové. Obstrukce s výslechy klade i europoslankyně FN Marie-Christine Boutonnetová.
Le Penová jakákoli obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik.
Evropský parlament už počátkem března částečně zbavil Le Penovou imunity na žádost francouzské justice, ale pro jiný případ. Hrozí jí stíhání za to, že zveřejnila na twitteru snímky ukazující hrůzné praktiky takzvaného Islámského státu.
Hlavními favority prvního kola prezidentských voleb, které se uskuteční 23. dubna, jsou Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron. V "souboji čtyř", jak cílovou rovinku prezidentských voleb nazval deník Le Figaro, dále v těsném závěsu figuruje kandidát krajní levice, antiglobalista Jean-Luc Mélenchon, který podle jednoho z průzkumu předstihl konzervativního uchazeče Françoise Fillona, posledního ze čtveřice.
Témata: Marine Le Pen, Francie, imunita
Související
8. července 2024 16:44
7. července 2024 20:48
7. července 2024 14:18
4. července 2024 9:53
2. července 2024 18:57
30. června 2024 20:45