Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velký pátek si Filipínci opět připomněli přibitím na kříž

Ukřižování
Ukřižování
Foto: Pixmac

Manila - I letos na Velký pátek se několik Filipínců nechalo přibít na kříž. Drastickému rituálu přihlížely tisíce diváků, včetně zahraničních turistů. Nechybělo ani procesí, při kterém se mnozí bičovali do krve.

"Modlím se za oběti, drogově závislé i drogové dealery," uvedl Ruben Enaje, který se na kříž nechal přibít už jedenatřicetkrát. Letos bylo prý jeho motivací zúčastnit se rituálu protidrogová válka současného prezidenta Rodriga Duterteho.

Hřeby do rukou a nohou zatloukli Filipínci převlečení do kostýmů římských vojáků. "Byla to opravdu divoká zkušenost, i tomu jen přihlížet," popsal svůj zážitek kanadský turista. "Bylo mi jich líto, chtělo se mi brečet," řekla filipínská návštěvnice procesí.

Ukřižování provádí Filipínci zejména v provincii Pampanga. Církev tento krvavý rituál neschvaluje, podle ní je to "desinterpretace víry".

Na souostroví Filipíny přivezli katolickou víru španělští kolonizátoři v 16. století. Dnes se k ní hlásí asi 80 procent ze 100 milionů obyvatel Filipín.

Témata:  Filipíny Velikonoce Ježíš Kristus

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.