Pchjongjang - Svět má obavy, že by KLDR mohla při oslavách 105. výročí narození bývalého vůdce Kim Ir-sena provést novou raketovou zkoušku. Informace o severokorejském jaderném programu a její armádě nelze spolehlivě ověřit.
Kolik a jak silné jaderné testy KLDR uskutečnila?
KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v roce 2016, nejspíše pomocí bomb z plutonia. Zkouška z října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, test z roku 2009 měl sílu přibližně 2,35 kilotun trinitrotoluenu (TNT), test z února 2013 až devíti kilotun TNT.
Další test z loňského ledna, kdy KLDR ohlásila úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové pumy, měl sílu sedmi kilotun TNT a síla dalšího, pátého testu ze září se odhaduje na 20 až 30 kilotun TNT. Síla exploze bomby, která byla svržena na japonské Nagasaki, byla 21 kilotun TNT.
Kde se testy odehrávají?
Hlavní jaderné zařízení je sice v Jongbjonu, všechny jaderné zkoušky se ale konají ve vesnici Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto v okrese Kildžu na severovýchodě země asi 100 kilometrů od hranic s Čínou a 200 kilometrů od ruských hranic.
Jaké jsou raketové možnosti KLDR?
KLDR má prokazatelně atomové bomby, není je ale podle odborníků zatím přes veškeré snahy schopna dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety. KLDR tvrdí, že už jaderné hlavice úspěšně miniaturizovala, ale toto tvrzení nebylo nikdy nezávisle potvrzeno, a část expertů o něm pochybuje.
Podle zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) z letošního března severokorejský jaderný program postoupil do dalšího vývojového stupně, velikost severokorejského zařízení na obohacování uranu se za posledních pár let zdvojnásobila. Podle MAAE v poslední době KLDR značně rozšířila zařízení na výrobu plutonia a na obohacování uranu ve svém středisku v Jongbjonu.
Podle jihokorejské lednové zprávy má KLDR dostatek plutonia k výrobě deseti atomových bomb a může také produkovat značné množství zbraní založených na obohaceném uranu. Úspěšné použití uranu by znamenalo podstatný skok kupředu v severokorejském jaderném programu.
Provádí KLDR i další raketové zkoušky?
Přesné údaje o počtech raket, kterými disponuje Severní Korea, nejsou oficiálně k dispozici. Podle odhadů z roku 2015 vlastní Korejská lidová armáda (KLA) přes 1000 raket různého typu.
Severní Korea několikrát neúspěšně testovala obávanou dvoustupňovou mezikontinentální balistickou raketu Tepodong-2, která by podle odhadů mohla s doletem přes 6000 kilometrů teoreticky ohrozit i americkou Aljašku. Při prvním testu v červenci 2006 letěla asi 40 sekund, a potom vybuchla. V dubnu 2009 se neúspěšně pokusila vynést na oběžnou dráhu komunikační družici Kwangmjongsong-2. Letěla asi 3000 kilometrů, než spadla do moře. V prosinci 2012 KLDR vypustila balistickou raketu Unha-3, což je verze rakety Tepodong-2, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa se ale podle expertů nevrátila do zemské atmosféry.
Většina raket krátkého a středního doletu (Hwasong, Rodong, Tepodong-1 a Musudan) by ale mohla zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Tyto rakety Severokorejci pravidelně zkoušejí, naposledy počátkem tohoto měsíce. Raketa byla odpálena z východního pobřeží KLDR, uletěla asi 60 kilometrů a spadla do moře.
Další hrozbou je ale severokorejské dělostřelectvo rozmístěné na hranici obou korejských států. Metropole Jižní Koreje totiž leží asi jen 50 kilometrů od hranice.
Jak početná je severokorejská armáda?
Podle odhadů Mezinárodního institutu pro strategická studia je v aktivní službě 1,190.000 vojáků a přes šest milionů má status rezervistů a členů polovojenských jednotek.
Témata: Severní Korea, severokorejské zbraně, jaderné zbraně
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35