Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrští povstalci zastavili evakuaci. Chtějí, aby režim propustil vězně

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Damašek - Evakuace civilistů a bojovníků ze čtyř obléhaných lokalit byla v Sýrii ve středu obnovena po sebevražedném útoku na evakuační konvoj. Dnes se ale opět zastavila.

Důvodem je požadavek povstalců na propuštění několika stovek rebelů, které vězní syrský režim. To je i součástí evakuační dohody. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom dnes informovala agentura AFP.

"Autobusy se nepohnou dál, dokud režim neosvobodí 750 vězňů a dokud ti nedorazí do oblastí ovládaných povstalci," uvedla SOHR.

Dohoda o výměně civilistů a rebelů ze čtyř lokalit byla uzavřena v březnu. Mimo jiné předpokládá, aby během dvou fází evakuace bylo propuštěno asi 1500 vězňů, které drží syrský režim.

Zhruba 50 autobusů s asi třemi tisíci lidí ze dvou šíitských obcí z provincie Idlib zastavili povstalci v Rášidínu u Halabu (Aleppa). Právě v Rášidínu, který je využíván jako tranzitní zóna pro nynější evakuaci, se v sobotu u jiného konvoje ve voze plném výbušnin odpálil sebevražedný atentátník. Zabil 126 lidí, včetně asi 60 dětí.

Témata:  Sýrie Syrská krize evakuace

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.