reklama

Unilaterální příměří

Příměří, které syrská armáda vyhlásila v pátek, nyní bylo prodlouženo o 48 hodin. Vztahuje se na okolí hlavního města Damašku. Rusko a Spojené státy se ale snaží zasadit o příměří, které by se vztahovalo i na válkou zmítané Aleppo.

„Podle amerických úřadů je jedním ze zvažovaných řešení společné vytvoření detailní mapy, na které by byly vyznačeny „bezpečné zóny. Tam by civilisté a členové umírněné opozice, na které se vztahuje příměří, mohli najít útočiště před neustálými vládními útoky," uvádí deník.

Připomíná ale, že není zcela jasné, zda by Rusko s tímto plánem souhlasilo, ani zda by bylo schopné přesvědčit jednotky syrského prezidenta Bašára Asada, aby v těchto zónách neútočily.

Návrhy řešení krize

O existenci různých plánů na naložení se syrskou krizí promluvil v pondělí i americký ministr zahraničí John Kerry, které se sešel s vyslancem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou.

„Je tu několik návrhů, které teď míří k významným účastníkům jednání pro podpis. Je to slibné, ale ještě není nic jisté, uvedl podle deníku Kerry. Později podle deníku také dodal, že doufá, že během několika dní bude zveřejněna dohoda o Aleppu.

Situace v Aleppu je přitom podle deníku kritická. Za posledních devět dní tu podle opozičních aktivistů během bombardování a ostřelování vládními i opozičními jednotkami přišlo o život více než 250 civilistů. Mezi použité zbraně přitom podle deníku patří rakety, barelové bomby i bomby v automobilech.

A co Asad?

Saúdský ministr zahraničí Adel al-Jubeir o situaci v Aleppu prohlásil, že se jedná o „nehoráznost" a zločinné porušení lidských práv. Zdůraznil také, že za útoky bude zodpovídat Asad, který bude sesazen buď politicky, nebo násilím.

„Jen jedna strana má ve vzduchu letadla," uvedl s odkazem na Asada a jeho spojence a dodal: „Takže to oni jsou zodpovědní za masakr žen, dětí a starých lidí."

Ruská agentura Tass s odkazem na ruského generála Sergeje Kuralenka, který vede ruské koordinační centrum v Sýrii, uvedla, že klid zbraní v okolí Damašku byl zprostředkovaný Ruskem a Spojenými státy „se souhlasem syrského vedení a umírněné opozice". Některé rebelské skupiny ale namítají, že příměří nebudou respektovat, dokud vláda nebude souhlasit s jeho rozšířením na celou zemi včetně Aleppa.

reklama