Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN by měla bojovat s falešnými zprávami. Jsou jako virová epidemie, tvrdí Rusko

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Moskva - Sekretariát Organizace spojených národů pro boj s falešnými zprávami a dezinformacemi by měl vypracovat strategie, které by vyšly jako součást rezolucí Valného shromáždění. S tímto požadavkem nově přišlo Rusko.

"Škody způsobené dezinformacemi jsou plně srovnatelné se škodami způsobenými virovou epidemií. Proto, stejně jako v případě jakékoli přeshraniční pandemie, je třeba vypracovat strategie boje proti této hrozbě na národní úrovni," řekla zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Novou krizi prý vyvolala politická turbulence a návrat mnoha států k praktikám informační války z dob studené války. Média tak podle Zacharovové procházejí krizí důvěry veřejnosti. Upozornila na úpadek svobody slova a objektivity médií.

Ruská armáda v únoru zřídila jednotky pro "informační operace", které mají chránit ruské národní zájmy před kybernetickou propagandou. Podle evropských a amerických špionážních agentur přitom právě falešné zprávy a útoky hackerů Rusko využívá.

V České republice letos v rámci ministerstva vnitra začalo fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH).

Témata:  Rusko OSN (Organizace spojených národů) svoboda médií

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.