Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko podniklo nálety proti PKK v Iráku a Sýrii, USA protestují

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Washington/Ankara - Turecká armáda při úterním náletu na separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK) zabila také irácké a syrské Kurdy, kteří se podílejí na boji proti Islámskému státu (IS). Vojenskou akci dnes kritizovaly Spojené státy.

O náletech v úterý telefonicky hovořil americký ministr zahraničí Rex Tillerson se svým tureckým kolegou Mevlütem Çavuşogluem. USA poukázaly na to, že Turecko je členem mezinárodní koalice zapojené do boje proti IS, avšak své akce proti PKK s touto koalicí nekonzultovalo.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) dnes oznámila novou bilanci, podle níž při útoku v Sýrii turecká letadla zabila 28 členů syrských kurdských milicí (YPG), považovaných koalicí za cenné spojence v boji proti IS. Turecko je ale označuje za odnož PKK a za teroristy.

V Iráku byli při úterních náletech zasaženy jednotky iráckých pešmergů, bojujících s iráckou armádou proti IS. O život přišlo nejméně šest členů těchto kurdských oddílů. Turecká armáda pokračovala v útocích v Iráku také dnes a ohlásila, že zabila šest členů PKK.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner novinářům řekl, že USA vyjádřily hluboké znepokojení nad počítáním Turecka. "Koalice ty nálety neschválila, vedly ke ztrátě životů v řadách našich spojenců," řekl Toner. Podle jeho slov to poškozuje boj proti radikálům. "Uznáváme obavy Turecka z PKK, avšak takové akce poškozují úsilí v boji proti IS a rovněž naše partnery bojující proti IS v terénu," sdělil Toner.

Témata:  Turecká armáda PKK Turecko USA

Aktuálně se děje

9:51

David Švehlík a jeho táta Alois (†85). Poslední přání hereckého barda se už nesplní

Česko dnes rozesmutnila smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let, poslední narozeniny oslavil na konci loňského července. Tehdy vyslovil jedno přání ohledně dalšího působení před kamerou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.